neděle 16. října 2016

Misha mix

Misha mix se používá jako základ do krémů, které chceme vytvořit "za studena". Mám ho sice již popsaný v některých návodech, ale pravdou je, že se trochu špatně hledá, proto Misha mix vypichuji do zvláštního příspěvku. 


Moje vlastní směs je tvořena ze 44 ml vodní fáze, 4 g GSC a 2 g vosku č. 3
Možná kombinace pro pleťový krém:
4 g oleje dle vlastní volby
1 g skvalanu
2 g autentické šťávy (okurkové, jahodové, hroznové) apod.
42,5 g misha mixu
konzervantMisha mix  je zvláštním druhem emulze z emulgačního vosku a vody. K jeho výrobě budeme potřebovat:

6 g emulgačního vosku glyceryl stearate citrate - pozor, vosk ve vločkové podobě potřebuje zvýšit o 1 g množství vosku na úkor vody
44 ml destilované (nebo demineralizované aj.) vody

Do vydezinfikované misky odvážíme vosk, přidáme vodu a klasicky roztavíme ve vodní lázni.

Jakmile se vosk rozpustí (při 70-75°C), misku vyjmeme a mícháme jako klasický krém.


Chladnutí urychlíme v misce s ledovou vodou.


Vznikne emulze podobná lehkému krému. 


Tento mix se poté používá do receptur. Pokud ho budete chtít vyrobit trochu do zásoby, je vhodné ho zakonzervovat cosgardem nebo jiným konzervantem. Před zakonzervováním zkontrolujeme pH tak, aby byl konzervant účinný. 

Misha mix jsem použila už v těchto receptech (lze rozkliknout):


Na žádost :) Takhle vypadá Misha mix z jiných vosků, poměry vody a vosku jsou stejné.


Vosk č. 3 Misha mix je hutnější, je to senzoricky nejbělejší mix, na pokožce je znatelněji výživnejší.


Olivoil Misha mix je takový skleněný. Ze třech mixů je pocitově nejhorší. Hůře se vstřebává, zprvu vám udělá takový bílý film, který musíte rozetřít do ztracena.


Pro ilustraci všechny vedle sebe :)
2 komentáře:

 1. Dobrý den pani Michaela,

  zaujal ma Váš blog rada by som vam chcela napísat recept co stryko google dal a vas nazor by som poprosila pred chvilkou som ho dorobila.

  8 kav.lyžic oleja (mrkvoý,avokadový,babasu,jojobový,marhulový,arganový)ja som použila
  8 kav.lyžíc kokosového oleja

  6 kv.lyž včelieho vosku

  12 kv.lyž glycerínu.

  Oleje a vosk som roztopila vo vodnom kupeli do 60stup C
  a miešala a miešala a netuhlo a netuhlo schladzovala som to vo vode a ked to trochu začalo viac tuhnúť dala som tam Etericke oleje 2kv levandule a 1kv Litsea cubea koli konzervovaniu nakolko je antimikrobialny a antifungicídny.

  Naliala som to do teglikou a čakm kým to zatuhne v chladničke.
  Rada by som privítala Vas nazor na zloženie a učinok a hlavne či to musí byť v chladničke alebo aj v kupelke koli trvanlivosti.
  Len nerozumiem prečo to tak nechcelo pekne emulgovať.

  Dakujem za nazor

  S pozdravom

  Žanka
  Len nerozumiem p

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já sice nejsem Míša, ale pokud dovolíte budu reagovat na váš komentář:-) recept asi neposoudím jestli dobrý nebo špatný, to uvidíte jak vám bude vyhovovat a k čemu je určený... Můj názor: Moc glycerinu ..velké množství vysušuje , byť je hydratační (dávkování 1-10% z celku, pokud dobře počítám máte to skoro pade na pade:-)), k té "emulgaci" glycerin je mísitelný s vodou a alkoholem nikoliv s olejem, proto se vám to nechtělo spojit. Existuji recepty kde zahrejete vosk , olej a prilivate teplou vodu (v ni by mohl byt rozpusteny glycerin, ale me se to zemulgovat nikdy nepovedlo:-( vždy se mi voda začala oddělovat:-( S olejem a voskem vytvoříte mast, pokud tam chcete přidat nějaké další suroviny musí být rozpustné v oleji:-) . pokud byste chtěla dělat emulzi (krém, tělové mléko) s vodou inspirujte se u Míši na blogu:-). EO levandule je protizánětlivá, ale jako konzervant vám s ní neporadím, to samé s litseou. Pokud děláte jen s vosky a oleji, konzervovat nemusíte, pokud už je v receptu voda, chce to něco silnějšího než EO(esencialni oleje). Doufám, že jsem vám aspoň trochu pomohla;-)

   Vymazat