sobota 16. ledna 2016

Bacilomlátič do kabelky

Znáte to. Jedete městskou hromadnou dopravou, lidově sockou, přidržujete se čehokoliv, co je zrovna k mání, no a pak jdete třeba nakoupit a ani si neuvědomíte, že berete do ruky rohlík... Pro tyhle případy nosím v kabelce jednoduchého pomocníka, a to dezinfekční sprej, který vyrobíte doslova za pár kaček, přičemž vám udělá službu k nezaplacení :)
Co budeme k jeho výrobě potřebovat, přesněji pro 50 ml spreje.

16 ml 96% alkoholu 
5 ml glycerínu
29 ml vody
10 kapek EO (co vám voní)

Veškeré suroviny odměříme, smícháme, a pokud jsme je míchali bokem, tak je přelijeme do lahvičky s rozprašovačem. Pozor na to, jaký rozprašovač používáte. Alkohol je mrška a některé rozprašovače ho neudrží a teklo by vám to. Tenhle bílý je v pohodě. Suroviny pro výrobu můžete koupit ZDE.

Sprej při tomto složení obsahuje 30% alkoholu, což je dostatečné množství na to, aby to zabilo všelijaké brebery. Je třeba dát pozor na to, že 96% alkohol je vetšinou denaturovaný. My dospělí si asi ruce olizovat nebudeme, ale pokud zrovna nechcete odnaučit děti kousat si nehty, pak je lepší volbou konzumní líh. Denaturační látky přeci jen i po odpaření alkoholu zůstanou nějakou chvíli na povrchu pokožky a pokud byste si ruce olízli, zjistili byste, že jsou poněkud hořké :)

Pokud použijete 80% alkohol, pak se ho dává 20 ml a upraví se množství vody na 33 ml, pokud použijete například čistou 40 % vodku, pak se jí dává 38 ml a jen 7 ml vody. 

Glycerín přidávám proto, aby se mi pokožka na rukou tolik nevysušovala.


Žádné komentáře:

Okomentovat