čtvrtek 30. března 2017

Jarní procházka - bylinky, které lze najít a využít v kosmetice

Předloňský článek, ale proč nezvýraznit něco vlastně aktuálního :) 

Dnešní den byl tak trochu ve znamení lenošení, alespoň co se dopoledne týká. Dovolila jsem si využít mimořádně prodlouženého víkendu a dopoledne se jen tak povalovat na gauči. Nehorázný luxus, to mi můžete věřit. Po obídku jsem však se synkem a naším nevychovaným psím puberťákem vyrazila na dlouhou procházku kolem Labe, tak jsem se rovnou vyzbrojila foťákem, abych takříkajíc "zabila dvě mouchy jednou ranou". Fotila jsem bylinky, které běžně rostou kolem nás, a které se dají využít do kosmetiky. Bylinek je samozřejmě daleko více, takže se dočkáte pokračování, jak mi to jen čas dovolí. Takže vzhůru do přírody.

Sedmikráska obecná - chudobka

Sedmikrásku snad není ani třeba nějak představovat. Kdo by neznal její něžné kvítky, které kvetou od jara do podzimu. Jako bylinka je často využívána do bylinkových čajových směsí na záněty močového měchýře a ledvin, doporučuje se  i proti migréně, k čištění krve a při zánětu pohrudnice.
Zevně se používá jako kloktadlo, k omývání a obkladům při kožních onemocnění.  Olejový macerát se používá pro zmírnění otoků, modřin a pro zpevnění tkání, obnovuje tak pevnost pokožky, pomáhá optimalizovat krevní oběh a zklidňuje zánětlivá ložiska. Macerát je  vhodný použít v olejové fázi k výrobě zpevňujících krémů na dekolt a poprsí.Smetánka lékařská - pampeliška


Tak tady bych se opakovala, proto vás rovnou odkážu na příspěvek věnovaný právě jen pampelišce. Je v něm uvedeno vše podstatné. 
Na blogu najdete i recept na tuhý tělový krém z pampeliškového macerátu a z vlastní zkušenosti mohu říct, že je opravdu výborný :)

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je vytrvalá bylina, z jejíhož plazivého a bohatě větveného oddenku vyrůstá větší počet dutých čtyřhranných lodyh. Vstřícné řapíkaté listy s kopinatými palisty jsou stejně jako lodyha pokryty četnými žahavými a krycími štětinatými chlupy, silně zpevněnými minerálními látkami. Nejlépe je trhat jen vrcholové části a samozřejmě ještě před tím, než začne kvést.
Kopřiva se nejčastěji používá ve vlasové kosmetice. Není snad nikdo, kdo by neznal kopřivový šampon.  Díky poměrně vysokému obsahu oxidu křemičitého ale velmi dobře působí i na pleť. Kopřiva se nejčastěji používá k oplachům vlasů po umytí, protože mineralizuje vlasové vlákno. Velice dobře působí proti lupům a pomáhá v boji proti předčasnému vypadávání. Co se týká pleťové pokožky, tak tu rovněž mineralizuje a díky tomu vlastně i zpevňuje. Může se použít jak do krémů, tak do bylinkových tonik a v práškové formě i na masky.

Jitrocel kopinatý


Vytrvalá, 10–30 cm vysoká bylina s krátkým oddenkem a zpravidla několika přízemními růžicemi listů. Listová čepel je úzce kopinatá, odtud jeho název kopinatý, úzce eliptická až obkopinatá, celokrajná, na bázi zúžená do řapíku. Stvoly jsou přímé až obloukovitě prohnuté. Květy v hustých, válcovitých až kulovitých poměrně malých klasech. Jitrocel můžeme najít  v podstatě úplně všude. 
Jitrocel je znám hlavně pro své léčivé schopnosti. Velmi známý a hlavně mezi dětmi oblíbený je jitrocelový sirup na kašel. Zevně je pak výborný k hojení ran a díky vzájemnému poměru tříslovin, slizu a glykosidu aukubinu velice dobře čistí uhrovitou pleť. Z jitrocele si můžeme vyrobit macerát (postup je pro všechny bylinky stejný, lze použít jako macerační činidlo jen směs vody a glycerínu 1:1 - pochopíte když si prostuduje odkaz na macerát), nebo klasickou infuzi (čaj), který využijete do pleťových krémů, tonik nebo hojivých mastí (pak použijte olejový macerát, popřípadě odpařenou tinkturu).

Ostružiník křovitý

V kosmetice přehlížená rostlina, což je docela škoda. Ostružiny známe především jako výborné lesní ovoce. Ostružina je vytrvalý, popínavý keř, který má "větvičky" dvojího druhu: dřevnaté a nekvetoucí, které jsou buď skoro vzpřímené, obloukovitě sehnuté nebo poléhavé, a "větvičky" bylinné, které vyrůstají z dřevnatých prýtů a jsou květonosné a plodné. Větvičky jsou zpravidla posety drobnými ostny, které jsou zahnuté, díky čemuž znesnadňují pohyb v ostružiní. Listy jsou řapíkaté, střídavé, 3 – 5 četné, na rubu běloplstnaté a na líci krátce chlupaté. Lístky jsou vejčité, na okraji nestejnoměrně pilovité a na řapíku také ostnité a se sbírají před květem. Zevně se používají k omývání kožních zánětů a vyrážek, vnitřně mimo jiné čistí krev. Listy tedy využijeme do krémů či mastí pro pokožku postiženou různými kožními vyrážkami. Nejlépe je v tomto případě použít olejový macerát, který dále zpracujeme. 

Bříza bělokorá

Krásný štíhlý strom dorůstající do výšky cca 20 metrů. Má bílou kůru, která je příčně popraskaná a odlupuje se v příčných proužcích. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Bříza bělokorá obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.
Březové listí a kůra čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk (na oplachování vlasů). Pomáhá v koupelích při revmatických kloubních bolestech. Pro kosmetické účely se z listů připravují léčivé a dezinfekční koupele, které čistí pleť, uvolňují póry a podporují regenerační schopnost kůže. Doma si můžeme připravit opět různé druhy macerátů a infuzi, které můžeme zakomponovat do šamponů, vlasových masek, pleťových tonik apod. 

Určitě se podívejte do záložky Bylinkové, kde najdete řadu receptů s bylinkami. Bylinky v receptech můžete podle potřeby obměňovat podle vlastních potřeb. 

A že je u nás krásně :)


Zdroje informací:

Dionýz Dugas - Bylinkový receptář
B. Hlava, F. Starý, F. Pospíšil - Rostliny v kosmetice
F. von Au - Domácí recepty proti nemocem

Žádné komentáře:

Okomentovat