sobota 1. července 2017

Kokoška pastuší tobolka

Věřím, že kokošku zná každý, kdo má nějaký záhumenek. Všichni, kteří pečují o své zahrádky  jí nemají zřejmě rádi, protože se jedná z pohledu zahrádkářů o vcelku úporný plevel. Ti, kteří se zajímají o bylinky mi ale jistě dají za pravdu, že se jedná o rostlinku s velmi vysokým léčivým potenciálem. A já ještě přidám vzpomínku z dětství, kdy jsme droboučkým semínkům říkali máček. My se ale dneska podíváme na její využití ve vlastní kosmetice.

Trocha teorie

Kokoška je velmi nenáročnou jednoletou, někdy dvouletou bylinkou. Pokud má k růstu vhodné podmínky, může dosahovat výšky až 50 cm. Typická je její přízemní růžice lyrovitě peřenosečných listů, ze které vyrůstá lodyha s několika čárkovitými a skoro celokrajnými lístky. Květy jsou nepatrné, bílé barvy, se čtyřmi okvětními lístky. Plodem je pak typická tobolka srdcovitého tvaru, která obsahuje několik drobných, mák podobných semen.
Kokošku můžeme nalézt prakticky v celém středním pásmu. Je nenáročná na stanoviště, roste na loukách, podél cest, na mezích, v příkopech, na rumištích.
V nati je obsažena velmi pestrá kombinace cenných látek. Mezi účinné látky patří biogenní aminy – tyramin, histamin, cholin, betain, dále flavonoidy zastoupené kvercetinem, diosmetinem, luteolinem, hesperetinem, nalézt můžeme rutin, diosmin, hesperidin, malé množství silice, karotenoidy, kyselinu  fumarovou, sinigrin, vitamíny C a K, třísloviny, sirné látky a další látky. (J. A. Zentrich). Jedná se o vskutku impozantní výčet.
S ohledem na obsah a kombinaci látek bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy!
Ačkoliv se zde pojednává o vnějším užití, je na místě uvézt, že při vyšších dávkách při vnitřním užití může dojít i k otravě projevující se ochrnutím centrální nervové soustavy! Při vnějším použití samozřejmě k ničemu podobnému dojít nemůže.

Sběr

K léčebným účelům se sbírá nať v době květu prakticky od března až do listopadu. Suší se při teplotě do 40°C. Skladujeme je nejlépe ve sklenicích s přiléhavým víčkem.

Použití

Vodní macerát je silně adstringentní a zastavuje krvácení. Své uplatnění proto najde ve vodách po holení. Kombinace látek působí i jemným vypínacím účinkem. Univerzální užití má alkoholová tinktura, která mimo již zmíněných vlastností působí i na posilování vaziva, působí proti krvácení dásní a posiluje ochabující svaly.

Tinktura
Pro výrobu tinktury budeme potřebovat půl dne zavadlou nať kokošky, kterou natrháme na menší kousky, nasypeme do skleněné zavíratelné sklenice, zcela zalijeme 40 % alkoholem. Pokud budeme chtít tinkturu používat i do ústních vod, musí se jednat o čistý alkohol (vodka, zředěný vysokoprocentní líh apod.), uzavřeme a necháme macerovat při pokojové teplotě, v temnu po dobu alespoň 2 týdnů při občasném protřepání. Po uplynutí doby macerace tinkturu přefiltrujeme a uskladníme nejlépe v tmavé sklenici, při pokojové teplotě. Tinktura je výchozí surovinou pro další produkty, ale můžeme ji používat i samotnou.

Micelární voda pro pleť s velkými póry
Pro výrobu micelární vody budeme potřebovat 92 ml silného nálevu, přidáme 4 ml sulfátovaného ricinového oleje, 3 ml ricinového oleje lisovaného za studena, pár zrníček kyseliny citronové, 5 kapek esenciálního oleje z citronu a 20 kapek cosgardu nebo jiného konzervantu. Nejdříve smícháme sulfátovaný ricinový olej, olej a esenciální olej, přidáme nálev, kyselinu, konzervant, protřepeme a naplníme do 100 ml, lihem vydezinfikované lahvičky. Micelární vodu používáme ke každodennímu dočištění pleti. Je lépe vodu před použitím protřepat.

Vypínací lázeň
Pro lázeň, která bude napomáhat udržovat pokožku pěkně napnutou budeme potřebovat dva litry silného odvaru. Smícháme velkou hrst nasekané natě kokošky a přesličky rolní, necháme přes den louhovat a večer před lázní nálev přivedeme k varu, odstavíme, necháme vychladnout a přefiltrovaný  odvar vlijeme do koupele. Pokud máme možnost, používáme lázeň dvakrát týdně. Koupele je vhodné doplňovat sprchovým gelem s odvarem.

Sprchový gel pro vypnutí pokožky
Pro výrobu 250 ml sprchového gelu budeme potřebovat 160 ml vychladlého odvaru z kokošky a přesličky vyrobeného dle shora uvedeného návodu, 70 g coco glucosidu a 15 g mandlového nebo slunečnicového tenzidu, 0,5 g kyseliny citronové, 1- 2 g xanthanové gumy rozptýlené v 5 g caprylisu nebo jiného lehkého oleje a konzervant (například 50 kapek cosgardu). V odvaru rozpustíme kyselinu citronovou, přidáme a pořádně rozmícháme xanthanovou gumu v oleji a poté již pomalu vmícháme coco glucosid a mandlový nebo slunečnicový tenzid. Nakonec přidáme konzervant a variantně několik kapek esenciálního oleje, vhodný bude grapefruitový nebo citronový.

Voda po holení

Voda po holení je velmi jednoduchá na přípravu. Pro výrobu100 ml  budeme potřebovat 10 ml tinktury, 45 ml mátového hydrolátu, 45 ml destilované či demineralizované vody a konzervant. Vše smícháme a naplníme do 100 ml lavičky. Voda je vhodná jak pro muže, tak i pro ženy, které jí jistě ocení po holení nožek. Pro tento případ je vhodné lahvičku doplnit uzávěrem s rozprašovačem.

Žádné komentáře:

Okomentovat