neděle 31. května 2015

Bříza bělokorá a její využití v kosmetice

Bříza bělokorá je nejhojnější druh břízy v Evropě. Důvodem jejího velikého rozšíření v celém mírném pásmu, spočívá v její nenáročnosti a odolnosti vůči nepříznivému klimatu. Velkou roli přitom hraje její nápadně bílá kůra, která odráží podstatnou část dopadajícího záření. Tento nápadný znak je obrovskou výhodou na silně a vytrvale osluněných místech. Bříza je velmi rychle rostoucí strom, dorůstající výšky až 25 m, který je právě pro svou nenáročnost často používán a vysazován při rekultivaci krajiny.
Na jaře patří mezi nejdříve rašící stromy a jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že pohled na krásně zelené lístky potěší nejednoho z nás.


Trocha teorie
Bříza je charakteristická svým vzrůstem. Z bílých větví vyrůstají dlouhé převislé větvičky, z nichž kosočtverečné pilovité listy. Listy jsou zpočátku lepkavé a v tuto dobu mají i největší obsah účinných látek. V pupenech jsou ve velké míře obsaženy silice a to v množství až 6%. Březové pupeny se využívají i v gemoterapii (působí na klouby, kožní choroby, trávící, oběhové a dechové ústrojí, účinkuje na ledviny i játra). V listech jsou obsaženy flavonoidy, stopy éterických olejů se sesquiterpenoxidy, tripenester typu dammaran, fenolkarbonové kyseliny, draselné soli a kyselina askorbová. V březovém dehtu, který se získává destilací kůry a větví, je obsažen guajakol, kresoly, brenzkatechin a další fenoly.

Sběr
Pupeny, pro využití v gemoterapii, musejí být čerstvé a sbírají se před rozpukem. Listy se sbírají před květem, v dubnu až květnu, suší se ve stínu při teplotě do 40 °C. Při sběru je třeba postupovat šetrně a nezbavovat listí celé větvičky. Kůra se sbírá na jaře a suší se na slunci nebo v sušárně do 45 °C.

Použití
Březové listy působí močopudně, přičemž zvýšené vylučování vody způsobují bez dráždění ledvin. Listy se používají samotné, nebo v kombinaci s dalšími rostlinnými močopudnými prostředky. Výtažky jsou obsaženy v přípravcích určených k proplachovací léčbě lehčích bakteriálních a zánětlivých onemocnění močovodů, k předcházení tvorbě močových kamenů a písků i k podpůrné léčbě revmatických potíží. Velmi oblíbená je v jarních očistných kůrách. Březový dehet se přidává do mastí proti kožním parazitům. Březová míza, jejíž získávání navrtáváním kmenů je zakázáno, je známá ve vlasové kosmetice. Z kůry je získávána kyselina betulinová, která v sobě skýtá velký potenciál. V současné době se zkoumá její použitelnost v boji proti rakovině, protože kyselina cíleně ničí buňky melanomů i dalších nádorů. Vně se používá k úlevě od modřin, popálenin, akné, ekzémů, kožních vyrážek včetně vředů a boláků a lupénky. Obsažené salicyláty procházejí poměrně snadno kůží a při vstupu do tkáně přispívají k inhibici tvorby prostaglandinů, a tím snižují bolesti a záněty.
Březové listy se nesmějí používat při hromadění vody v těle v důsledku snížené činnosti srdce nebo ledvin.

Hydroglycerínový macerát z listů a kůry 

Pro výrobu média budete potřebovat destilovanou vodu a kosmetický glycerin v poměru 1:1. Vlastní macerát se poté skládá z 1 dílu sušených bylin (listy a kůra ve stejném poměru) a 4 dílů směsi vody a glycerinu. Pokud používáte čerstvé listy, musejí být zcela zalité směsí.V tomto případě je ale dobré nechat listy alespoň den zavadnout, aby se snížil přirozený obsah vody. Macerace probíhá 3 týdny při pokojové teplotě, v temnu, při občasném protřepání. Po 3 týdnech macerát přefiltrujte, zakonzervujte a skladujte v ledničce. Macerát se může přidávat do jakéhokoliv produktu, který je alespoň z části tvořen vodou. Macerát přebírá účinky listů a kůry a je tedy vhodný do krémů určených k ošetřování například ekzematické pokožky. Používá se v množství až 10% celkového obsahu konečného produktu.

Březový šampon

Šampon vytvoříte podle stejného postupu jako tento (z koncentrovaného mýdla), nebo jako tento (s šamponovým základem) s touto nuancí:
 3 vrchovaté lžíce březové kůry
 8 kapek  (EO) tymiánu
 5 kapek EO levandule
10 kapek EO rozmarýny
 Vodu s březovou kůrou přiveďte k varu, odstavte a nechte louhovat do zchladnutí. Potom výluh přefiltrujte, nejlépe přes kávový filtr a přidejte zbylé suroviny. Tento šampon je díky svému složení výborný pro vlasy s lupy.

Maska na vlasy

10 g bambuckého másla
10 ml kokosového oleje
10 g BTMS,
55 ml destilované vody nebo například minerální vody Evian
10 ml hydroglycerinového macerátu
 15 kapek EO ylang ylang
20 kapek cosgardu
2 kapky vit E.
Postup výroby najdete například zde.  Hydroglycerínový macerát se dává až ke konci, stejně jako EO. Maska se používá po šamponování a nechává se působit cca od 1 do 10 minut, čím sušší vlasy, tím ji nechte působit déle. Maska je výborná pro ty, koho trápí svědění či ekzémy vlasové pokožky. Je možné jí používat i preventivně.

Zdroje:
ANDRIANNE, Philippe a [z francouzštiny přeložil Martin UVÍRA]. Velká kniha gemmoterapie. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2007. ISBN 978-807-3363-826.
RUBCOV, V. G. Zelená lékárna. 2. vyd. Praha 1: Lidové nakladatelství, 1985. ISBN 26-046-85.
SCHÖNFELDER, Ingrid a Peter SCHÖNFELDER. Léčivé rostliny. Překlad Jana Jindrová. Praha: Ottovo nakladatelství, 2010, 496 s. Ottův průvodce přírodou. ISBN 978-807-3605-889.
UNKNOW. New Way Herbs [online]. 2012 [cit. 2014-12-27]. Dostupné z: http://store.newwayherbs.com/birch--bark-betula-alba-p76.aspx


Žádné komentáře:

Okomentovat